Mluvte spolu o Kristu

Arcibiskup Jan Graubner dnes dopoledne při mši svaté v našem kostele udělil svátost biřmování třinácti mladým mužům a ženám. Při té příležitosti pronesl kázání, z něhož pro vás vybíráme pár myšlenek.

Střípky z homilie Mons. Jana Graubnera

„Považuji za důležité neoddělovat setkání se Zmrtvýchvstalým od přijetí Ducha Svatého. Obojí společně proměnilo apoštoly. Petr, který se ještě nedávno třásl před vrátnou, se nyní nebojí svědčit o vzkříšení Pána Ježíše. On sice ví, že pro určité skupiny není nic snazšího, než se zbavit nepohodlného svědka, ale přesto se nebojí.“

„Apoštol Pavel přišel hlásat evangelium do Soluně, odkud k nám později přišli věrozvěsti Cyril a Metoděj. Dá se tedy říct, že my jsme křesťany díky sv. Pavlovi, který si nenechal pro sebe zkušenost s živým Kristem. Dnes už k nám nepřijde ani Pavel, ani Cyril s Metodějem. Dnes jsme tu my a na našem svědectví záleží, jestli bude křesťanství na Moravě existovat i v příští generaci.“

„Svatý Pavel hlásal evangelium pohanům. V tom se mu můžeme podobat. Také my žijeme uprostřed pohanů, dá-li se to tak říci. Oni jsou totiž mnozí pokřtění. Někdy se při setkání se mnou chtějí dobře uvést, a tak připomínají, že byli také u prvního svatého přijímání, nebo jsou dokonce biřmovaní. Zároveň se ale považují za ateisty. Ať něco takového, milí biřmovanci, neplatí v budoucnu ani o jednom z vás.“

„Vzpomeňte na apoštoly o Velikonocích. Zakusili, že Ježíš je živý, když o něm mluvili ve společenství. Mluvte spolu o Kristu ve svých rodinách i ve farnosti. Nemluvte jen o kostele, nebo o faráři. Mluvte o Kristu! Vaše víra zesílí a vyroste tehdy, budete-li ji předávat dál.“

„Děti, kdy se ukáže, že je někdo silný? Když leží na lůžku? To ne, ledaže by pod ním prasklo. 🙂 Síla se ukáže, až silák zabere. Podobně kormidlo na lodi nemůže plnit svou funkci, dokud loď stojí v přístavu. Ale když se dá do pohybu, je kormidlo velice důležité. S darem Ducha v biřmování je to podobné. Dokud budeme stát na místě, nemůže ukázat svou sílu.“

„Milí biřmovanci, věříte, že skrze vás může Bůh budovat krásnou církev zítřka a proměňovat svět k lepšímu?“

ANO