Není snadné vybrat hlavní témata právě vycházejícího Farního listu. Společným jmenovatelem řady poutavých příspěvků je jistě ohlédnutí za prázdninami. Zpravodaj dále neopomíjí otázku předvolební kampaně ČSSD namířené proti církvi. Zdaleka největší váhu však přikládáme výročí korunovace P. Marie na Svatém Hostýně, které se odráží také v závěru úvodníku otce Tomáše. Ten vám zde přinášíme v plném znění.
Milí čtenáři, končící léto nám letos přineslo řadu krásných dní, které jsme mohli naplnit životem k Boží oslavě. Přišla ale také série dramatických bouřek s přívalovými dešti a nezvykle silným větrem. Proces jejich vzniku si můžete představit následovně. Asi tři až čtyři kilometry nad zemským povrchem se udržuje teplota prostředí na bodu mrazu. Teplý a vlhký vzduch, stoupající v horkých dnech nad tuto hranici, se přechladí, vodní páry zkapalní a promění se v ledové krupky. Tím se vytvoří základ zvláštního mraku, který postupně roste a protahuje se mnohdy až do desetikilometrové výšky, kde se zastaví o tzv. poklop nedovolující únik oblačnosti do vyšších pater atmosféry. U kapek vody a krupek ledu se objeví elektrické náboje – zdroj budoucích blesků. Kdyby se nešťastnou shodou okolností setkal bouřkový mrak s takovým křížením studených a teplých větrů, které působí rotaci vzduchu, máme zde tornádo. Občas k tomu dochází i v České republice, Město Litovel si dobře pamatuje 9. červen 2004. Podle způsobených škod (strhávalo střechy, stropy i stromy) se tenkrát zřejmě jednalo o tornádo síly F3 (maximum je F6).
Od meteorologie není daleko k životu společnosti. Také mezi lidmi totiž poměrně často dochází k napětím, bouřkám a třeskutým výbojům nahromaděné energie. Podobně jako v přírodě nejde o jev, který by se nedal pozorovat už dávno před tím, než propukne jeho řádění. Tak například ničivé tornádo druhé světové války, které smetlo z povrchu země miliony lidských životů, začalo docela nenápadně nástupem a šířením myšlenek o rasové nadřazenosti německého národa. V souvislosti s hospodářskou krizí na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století se pozornost mnoha lidí soustředila jinam. Katolická církev však hrozící nebezpečí rozpoznala a oficiálně na ně ukázala encyklikou papeže Pia XI. z roku 1937. Také na nebi jedenadvacátého století se rýsují četné bouřkové mraky v různém stupni vývoje. Znepokojení bdělých křesťanů dnes právem vyvolává např. neustále zesilující kampaň na přijetí genderové ideologie. Ta v podstatě tvrdí, že muži a ženy jsou mezi sebou ve všem stejní a vzájemně nahraditelní. Sledujeme pokusy o redefinici manželství, která by ve jménu domnělých práv sexuálních menšin měla brzy umožnit legální vznik „rodin“ se dvěma tatínky nebo dvěma maminkami. Stále odvážnější vyjadřování politiků i různých odborníků ve prospěch tohoto návrhu – na pozadí uměle propagovaných akcí typu Prague Pride – nutí k logickému závěru: „A bude hůř.“ Růst bouřkové oblačnosti se ale v přírodě také může zastavit, takže se zlověstný mrak rozpadne a obloha dál zůstává klidná. Kéž se tak stane na mocnou přímluvu Vítězné Ochrany Moravy, jejíž sté výročí korunovace ze strany našich předků, nám jasně ukazuje kam se utíkat před bouřkou.
Žehná vám otec Tomáš