Církevní restituce dostaly šanci

Dnes krátce po půlnoci přehlasovali poslanci vládní koalice veto Senátu k tzv. církevním restitucím. Schválený návrh zákona nastavuje jasná pravidla, za kterých se církve a náboženské společnosti budou moci hlásit o své historické majetkové nároky a za kterých také dojde k postupné finanční odluce církve od státu.

Toto dlouho odkládané a nepopulární rozhodnutí osobně vítám jako křesťan a kněz, ale zároveň také jako řadový občan České republiky. Je mi naprosto jasné, že pro všechna zainteresovaná společenství věřících znamená dnešní přijetí zákona velkou výzvu a závazek. Církve totiž budou muset rychle a velmi zřetelně prokázat, že majetek získaný v restituci používají transparentně a účelně. Budou muset před zraky veřejnosti doložit svými činy, že jim skutečně nešlo o bohatství jako takové, ale o smysluplné hospodaření a investice potvrzující platnost známého prohlášení kardinála Tomáška z r. 1989, že katolická církev stojí na straně národa.

P. Tomáš Klíč