Farní list červen 2012

Právě vychází nový Farní list. Mimořádnou pozornost v něm věnujeme skautům, kteří si letos připomínají 100 roků od svého založení v České republice. Několik vybraných příspěvků najdete na webu v rubrice „TOP články“. Úvodník otce Tomáše nazvaný „Dobré základy“ zobrazíte rozbalením zbytku této zprávy.

Dobré základy

Milí čtenáři, jistě jste slyšeli o neuvěřitelném reklamačním řízení, které se týká nedávno otevřeného úseku dálnice D47 mezi Bělotínem a Ostravou. Celkem prý zde bylo na devíti kilometrech napočítáno 901 závad, z nichž některé způsobují dokonce zvlnění povrchu této rychlostní komunikace. Kdo a jak to dá nyní do pořádku, je předmětem komplikovaného vyšetřování. Napadá mě, že podobně vážná situace se v poslední době projevuje i v jiných oblastech, např. v oblasti výchovy mládeže. Stručně řečeno, dostane-li se do základů dálnice za miliardy korun nekvalitní materiál, jde o kolosální průšvih. Dostane-li se ale mladým lidem, kteří zítra založí rodiny a převezmou kormidlo společnosti, nekvalitní mravní formace, bude to problém daleko horší. Za této situace bychom neměli přehlédnout letošní 100. výročí založení skautského hnutí v naší zemi. Už dříve jsem si na základě své zkušenosti s kroměřížským střediskem Polárka vytvořil názor, že skauting může představovat jednu z dobrých cest, jak pomáhat chlapcům a dívkám při formaci jejich svědomí k lidské i křesťanské zralosti. Skautské zákony, např. že skaut je pravdomluvný, čestný a šetrný, v sobě pozitivním způsobem odrážejí odvěkou moudrost Desatera Božích přikázání. Skautský slib, o kterém se dočtete více uvnitř listu, může být inspirací pro nás všechny. Správný skaut je přesvědčen, že člověk má povinnost růst a zdokonalovat se ve smyslu zlepšování svých fyzických a duševních schopností. Má také povinnost sloužit druhým ve smyslu biblického přikázání miluj svého bližního jako sám sebe. A do třetice má povinnost naslouchat Bohu, který každému člověku svěřuje ve světě určitý konkrétní úkol. Kombinace těchto zdravých zásad, specifického prostředí a příkladného působení oddílových vedoucích umožňuje mladým skautům získat větší odolnost proti vlivům liberálního světa redukujícího život pouze na aktuální prožitky a výhody. Bohužel koroze hodnot probíhající v naší společnosti se nevyhýbá ani skautům. Část jejich oddílů prý opouští původní mravní a duchovní základy skautingu a přistupuje na model, ve kterém se stávají jen jednou z mnoha „volnočasových aktivit“ bez zvláštních nároků na své příznivce. Od takového typu skautingu nelze čekat víc, než že na chvíli dostane děti od počítače do lesa. Oproti tomu pravý skautský duch natrvalo zapálí srdce mladého člověka nadšením pro dobro, pravdu, lásku a čistotu v myšlení, řeči i jednání. Kéž by u nás převládala spíše ta druhá varianta.

Příjemné prožití letních prázdnin vám přeje otec Tomáš